Do niedawna rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, takie jak fotowoltaika, były dostępne jedynie dla zamożnych. Obecnie sytuacja uległa jednak zmianie i na montaż paneli fotowoltaicznych może sobie pozwolić znacznie więcej rodzin, ale też przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że na domach prywatnych czy zakładach i warsztatach widzi się ich coraz więcej. Dzięki nim zasilanie budynków staje się ekonomiczne i ekologiczne, a ponadto znacznie bezpieczniejsze. Takie korzyści brzmią niezwykle zachęcająco, ale kluczowa jest indywidualna perspektywa, dlatego przed podjęciem decyzji o założeniu takich paneli u siebie, warto dowiedzieć się dokładnie ile kosztuje fotowoltaika i czy w konkretnym przypadku naprawdę opłaca się w nią inwestować.
Kiedy warto postawić na fotowoltaikę?
Niektóre domostwa lub obiekty handlowe i produkcyjne zużywają naprawdę dużo energii. Wynika to z tego, że często korzysta się w nich z całej masy sprzętu działającego nieustannie. W przypadku posiadania i utrzymywania takich budynków zdecydowanie warto zainstalować panele fotowoltaiczne. W dłuższej perspektywie mogą one przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd, gdyż energia pozyskiwana z ich pomocą wystarczy do zasilenia przynajmniej części wyposażenia. Co więcej, może ona zostać użyta do podgrzewania wody, co wyeliminuje lub zmniejszy potrzebę spalania szkodliwych dla środowiska paliw czy używania zewnętrznych systemów, na przykład miejskich.
Koszty wdrożenia fotowoltaiki
Nie da się dokładnie oszacować całkowitych kosztów wdrożenia fotowoltaiki, ponieważ są one zależne od wielu czynników. Możliwe jest natomiast orientacyjne ich wskazanie, z wyszczególnieniem tego, co w największym stopniu je generuje. Oczywiście niemal połowę kosztów stanowią panele, czyli najważniejsze elementy każdej instalacji fotowoltaicznej, ale trzeba pamiętać również o:
– Kosztach inwertera, stanowiących 1/5 całkowitych kosztów. Inwerter to istotne urządzenie służące do przetwarzania prądu stałego wytworzonego przez panele na prąd zmienny doprowadzany do wszystkich gniazdek.
– Kosztach konstrukcji nośnej paneli i oprzyrządowaniu instalacji, w tym o niezbędnych przewodach i uchwytach montażowych. Podobnie jak inwerter mogą one kosztować 1/5 całej inwestycji.
– Kosztach montażu, który najlepiej zlecić profesjonalnej i doświadczonej ekipie fachowców. Im lepsza grupa, tym wyższa stawka za godzinę, ale ostateczna cena zwykle zamyka się w 15% wszystkich kosztów.
Te informacje z całą pewnością dają dobrą podstawę do tego, aby samodzielnie obliczyć koszty i dowiedzieć się ile kosztuje fotowoltaika w danej sytuacji. W zależności od potrzeb jej rozmiary będą różne, a to również znajdzie odzwierciedlenie w ciężarze finansowym. Proporcje kosztów powinny jednak ukształtować się w podobny sposób.