W pobliżu trasy spacerowej wiodącej obok hali sportowej OSIR w Miastku, na najwyższym w rejonie miasteckim wzniesieniu, noszącym geograficzną nazwę Góra Królewska (163 m n.p.m.), powstała budowla składająca się palisady z wieżą wieńczącą bramę wjazdową. Dzięki usytuowaniu na szczycie wzniesienia w niewielkiej odległości od centrum Miastka, budowla jest dobrze widoczna z poziomu głównych ulic i wielu domów miasta. Istniejący na szczycie góry płaski teren jest doskonałym miejscem do organizowania imprez o charakterze plenerowym i historycznym. Jest także atrakcyjnym miejscem widokowym i turystycznym.

 

 

Tak, Gród Rummela, opisują twórcy tego miejsca. Zaciekawieni opisem postanowiliśmy sprawdzić je w rzeczywistości i przekonać się czy średniowieczny gród można zdobyć żelaznymi rumakami. Na okazje do wyjazdu, jak większość motocyklistów, czekaliśmy dość długo. Trudno było się zebrać większą grupą na wyjazd, ale w końcu się udało. Miastko jest znane motocyklistom, gdyż każdego roku otwarcie i zamknięcie sezonu organizuje tam Miastecka Grupa Motocyklowa Gryf. Ale, czy oprócz tych imprez znacie Miastko? My na Gród Rummela udaliśmy się pierwszy raz i byliśmy miło zaskoczeni. Nie jest to budowla, która pochodzi z czasów średniowiecza, a współczesny twór o tym charakterze. Jest ona w ciągłej budowie i cały czas rozwija skrzydła. Ale już teraz możemy powiedzieć, że warto to miejsce odwiedzić. Bez problemu dotrzecie do podnóża Góry Królewskiej, na której budowany jest gród. Czy na nią wjedziecie? Cóż, my podjęliśmy walkę z niełatwym podjazdem. Patrząc z dołu, wygląda na stromą. W dodatku podjazd wyjeżdżony przez dowożące materiały auta, jest piaszczysty i nierówny. Na pozostałym obszarze sama trawa. Dla motocykli typu cruser, czy chopper jakimi się głównie wybraliśmy, raczej nie jest to teren przyjazny. W okresie letnim odbywa się na górze między innymi oblężenie grodu. i takiego oblężenia się podjęliśmy. Nie wszystkie rumaki i jeźdźcy dotarli na szczyt. Ponieśliśmy niewielkie straty, ale ostatecznie gród udało się zdobyć.

Samo miejsce jest świetnie usytuowane. Z wieżyczki bramy rozpościera się piękny widok na Miastko i pobliskie pola. Z pewnością zostało jeszcze wiele pracy, a jak wiemy pomysł na rozbudowę jest ciekawy, dlatego też z niecierpliwością czekamy na rozwój tego miejsca. Warto zadzwonić do opiekunów i uprzedzić o przyjeździe. My zrobiliśmy to kilka dni wcześniej, a oni przygotowali dla nas kilka gałęzi na ognisko, za co bardzo dziękujemy. 

 

Jeśli chcielibyście uzyskać więcej informacji koniecznie odwiedźcie stronę na facebooku Gród Rummela.

Inne ciekawe propozycje na wyjazdy motocyklowe znajdziecie na Wypad na moto.

Gród Rummela

15 maja 2020

Klub Motocyklowy Adventure

przy PTTK Koszalin

Created with Adventure Koszalin

Copyright 2019